MÁLTA - TONHALFARM
Málta a földközi-tengeri kis sziget Európa és Afrika határán, az „Arab világ kapuja”.
Fő látványosságai a természeti képződmények barlangok ablakok, szép sziklafalak átúszási lehetőségekkel tarkítva illetve rengeteg roncsmerülés. Ennek ellenére mégis a Tuna Farm Málta leglátványosabb merülő helye, amit feltétlenül meg kell nézni. Az általunk meglátogatott Tonhal Farm a Szent Pál öböl északi részén található.
Ellentétben a többi Máltai merülőhellyel hajóval vittek ki minket a Farmhoz, amelynél ott horgonyzott a Tune Queen halfeldolgozó hajó. Mivel október van, már elkezdődött a halak feldolgozása, hiszen közeleg a Karácsony, és a hajó nemsokára indul majd Japánba. A Farm egyike a Málta körüli Tonhal neveldének, melyben a ritka sárga úszójú tonhalakat a máltai halászok tavasszal fogják be a Földközi tengeren és kb 30-50 méter átmérőjű és 25-35 m mély hálóban nevelik éveken át. Majd minden ősszel megkezdik a feldolgozásuk, melynek során Japánba exportálják őket. A haltenyésztés (akvakultúra) egy jelentősen növekvő iparág.
A búvárhajóból a víz alatt kb. 6 méteren a hálón található lyukon keresztül úsztunk be a hálóba, ahol a halak a hálóban az óra mutatóval azonos irányban körbe-körbe úsznak, le-fel mozogva köröznek, olyan belülről mintha egyfajta óriás centrifugába kerültél volna.Egy-egy hálóban 1000 halból álló állomány van, 50-200 cm közötti eltérő méretben, akik olyan sokan vannak, hogy önmaguk is örvényt keltenek.
A kisebb halak is nagynak számítanak a földközi tengeri élővilághoz képest, azonban a 2 méteres halak már delfin méretűnek úsznak feléd, majd kerülnek el jobbról vagy balról, ami fantasztikus élmény!
Az örvény a háló közepén képződik, ami félelmetes érzés, mert egy jól kiegyensúlyozott és lebegő búvárt magával ragadva leránt a mélybe illetve felrepít a magasba, ezért nagyon figyelni kell.